Sponsorem strony internetowej jest:

Sponsorzy

   SPONSOR TYTULARNY

  


   SPONSORZY GŁÓWNI

   

       

    

 

     

  

Sponsorzy wspierający

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


   Partnerzy Programu

        Tie Break

      

         

 


    

Karpaty Krosno - historia

Początki siatkówki w Krośnie datuje się na 1939 rok, ale utworzenie sekcji siatkarskich miało miejsce dopiero po wojnie w klubach: Nafta, Legia i Huta. Najważniejsza była ta trzecia, działająca przy Hucie Szkła Gospodarczego. Jej założycielem był Edward Knoll. To on skupił wokół siebie entuzjastów siatkówki, z których bracia Tadeusz i Stefan Przybylscy stanowili nie tylko trzon zawodniczy, ale też organizatorski. Drużyna wygrała mistrzostwo okręgu i awansowała do ligi międzywojewódzkiej, ale klasę tę szybko zlikwidowano.

Karpaty jako klub połączony z Krośnianki i Legii funkcjonuje od 1961 roku. Dwa lata później siatkarze odnieśli pierwszy większy sukces – zdobyli mistrzostwo Zrzeszenia Górnik. Przez kolejnych 10 sezonów z różnym powodzeniem występowali w klasie okręgowej. Od 1965 roku drużynę prowadził Zbigniew Gapiński, który wprowadził do niej kilku nowych siatkarzy jak np.
Zbigniewa Milana.

1970 roku patronat nad całym klubem objęły Krośnieńskie Huty Szkła, siatkarzy wspierała Fabryka Obuwia Sportowego Fabos. Drużyna pod wodzą Ryszarda Kłapuckiego wywalczyła tytuł mistrza okręgu i stanęła do walki o II ligę, niestety bez powodzenia. Krośnianie nie dali jednak za wygraną – trener przestawił drużynę na szybszą grę i na efekty nie trzeba było długo czekać. Karpaty znów zaatakowały II ligę. Turniej półfinałowy odbył się w Krośnie i dał pierwsze miejsce gospodarzom. W finale, który odbył się w Radomiu, Karpaty już przed ostatnim meczem zapewniły sobie awans. Autorami tego sukcesu byli: Bronisław Lubaś, Grzegorz Kędra, Tadeusz Witkoś, Tadeusz Mic, Remigiusz Szabat, Tomasz Drobek, Tomasz Iwanicki, Henryk Zięba, Marek Gbyl i Waldemar Wojciechowski. Z końcem 1974 roku krośnianie z powodzeniem zadebiutowali w II lidze – wywalczyli 4. miejsce. Największe osiągnięcie przyszło w sezonie 1976/77 – było to trzeciej lokaty.

kolejnych latach wiosło się Karpatom różnie, drużynę opuściło kilku czołowych zawodników, wyniki były coraz słabsze, walka o drugoligowy byt była coraz trudniejsza. W końcu, w 1982 roku Karpaty musiały pożegnać się z II ligą. Nie na długo jednak, bo już w kolejnym sezonie pod wodzą trenera Eustachiewicza krośnianie wygrali ligę małopolską, co znów dało im prawo do ubiegania się o awans. Udało się, choć szczęście nie trwało długo. Drużyna odniosła tylko 4 zwycięstwa, zajęła 9 miejsce, które oznaczało degradację.

Jak to w sporcie, porażki przewijały się z sukcesami. Karpaty znów pojawiły się na zapleczu ekstraklasy, co w dużej mierze było zasługą wychowanków klubu. Radość z awansu nie trwała długo, bo w sezonie 1986/87 drużyna znów spadła do III ligi. Niebawem Karpaty awansowały po raz czwarty. W II lidze przez kilka sezonów grały ze zmiennym szczęściem. Poprawa nastąpiła w sezonie1997/1998 – zespól zajął czołowe miejsce w rozgrywkach, co premiowane było walką o I ligę. Ostatecznie sztuka ta się nie udała. Podobnie było dwa sezony później – było blisko, ale znów
się nie udało.

Sukcesy sportowe nie przekładały się na kondycję finansową klubu. Ze względu na brak zabezpieczenia finansowego drużyna została wycofana z II ligi. Zawodnicy, którzy zostali, grali w III lidze, w Amatorskim Klubie Sportowym Krośnianka, a w sezonie 2004/2005, po pięcioletniej banicji, krośnianie świętowali powrót do II ligi, gdzie grają do dziś.

Sponsorzy