Coraz większe szanse na otwarcie ekstraklasy 12 lutego 2016
Trzy nowe kluby chcą grać w PlusLidze. – Zmiany będą na pewno. Nie wiadomo tylko, czy powiększymy liczbę drużyn, czy też kilka wymienimy – słychać w PLPS-ie. Powiększona zostanie kobieca Orlen Liga. Obecnie liczy 12 zespołów, a chętne są aż cztery kolejne: ŁKS, Budowlani Toruń, Wisła Warszawa i Karpaty Krosno. Dwie z nich powinny zostać przyjęte.
W 2011 r. zapadła decyzja o zamknięciu rozgrywek. Ówczesne władze ligi i szefowie PZPS-u nazywali to otwarciem, bo każdy, kto spełnił wymagania sportowe i finansowe, mógł się zgłosić. Kluby mówią jednak o zamknięciu, bo z PlusLigi nikt nie spadł. Na początku w męskiej ekstraklasie grało 12 zespołów, ale w 2014 r. dołączono kolejne – Cuprum Lubin i MKS Będzin. Nie były to wcale najlepsze kluby w I lidze, bowiem skończyły one rozgrywki na trzecim i czwartym miejscu. Prośba zwycięzcy – Campera Wyszków – została odrzucona, gdyż nie miał odpowiedniej hali.
W Szczecinie powołują się na wielkie tradycje. Tamtejszy klub Morze w latach 80. był dwa razy mistrzem Polski. Espadon powstał z inicjatywy Jakuba Markiewicza, znanego przed laty zawodnika, który jest sponsorem klubu. Prezesem jest zaś były reprezentacyjny atakujący Radosław Rybak, a dyrektorem sportowym Marcin Nowak. – Mamy dziś drużyny w I i II lidze, szeroko rozwinięte szkolenie i wsparcie władz miasta – podkreśla Agata Krzysztofek, rzeczniczka prasowa Espadonu, była reprezentantka Polski. W Szczecinie jest nowoczesna hala, w której mecze rozgrywa kobiecy mistrz Polski Chemik Police.
W PLPS-ie i w związku już pod koniec ubiegłego roku wiedzieli, że są nowi chętni. – Jestem przekonany, że możliwość awansu z pierwszej ligi jeszcze bardziej zmobilizuje kluby z PlusLigi i kobiecej Orlen Ligi – uważa Konrad Piechocki, który w PZPS-ie odpowiada za niższe ligi. Problem w tym, że nie można bez powodu wyrzucić drużyn z ekstraklasy. Chyba że nie spełnią warunków sportowych lub finansowych. Sportowe to wygranie pięciu spotkań w sezonie, a finansowe – budżet minimum 2 mln zł i brak zaległości. Dotychczas zasady nie były rygorystycznie przestrzegane, teraz ma się to zmienić. Wszystkie dostały z PLPS-u informację, że muszą spełnić wymagania już w fazie zasadniczej.
Pojawiła się więc koncepcja powiększenia PlusLigi do 16 klubów. Wtedy jednak doszłyby cztery spotkania, a już dziś nie ma wolnych terminów, najlepsi grają dwa razy w tygodniu. Pojawił się więc pomysł podzielenia ligi na dwie grupy, tak jak do niedawna było w Rosji. Po cztery najlepsze kwalifikowałyby się do play-off. – Jest taka koncepcja, raczej jednak pozostaniemy przy 14 zespołach – mówi Artur Popko, wiceprezes PZPS-u.
Powiększona zostanie kobieca Orlen Liga. Obecnie liczy 12 zespołów, a chętne są aż cztery kolejne: ŁKS, Budowlani Toruń, Wisła Warszawa i Karpaty Krosno. Dwie z nich powinny zostać przyjęte.
KOMUNIKAT PLPS
PLPS S.A. informuje, że do 31 stycznia 2016 roku w sumie siedem zespołów pierwszoligowych złożyło wniosek o przyjęcie do PlusLigi i ORLEN Ligi w sezonie 2016/2017. Wnioski zostały złożone na piśmie do Zarządu PLPS, a kluby złożyły oświadczenia, w których potwierdziły, że znane im są warunki dopuszczenia do udziału w profesjonalnych rozgrywkach, opisane w paragrafie 13, ustęp 1 Regulaminu Profesjonalnego Współzawodnictwa.
Od momentu złożenia wniosków kluby będą podlegały weryfikacji przez Zarządzającego PlusLigą oraz ORLEN Ligą w zakresie spełnienia przez nie warunków uczestnictwa w Ligach, określonych w Regulaminie (regulamin tutaj: http://www.plps.pl/articles/id/154.html).
Wnioski do ORLEN Ligi złożyły następujące kluby:
AZS PWSZ Karpaty MOSiR KHS Krosno
ŁKS Łódź Siatkówka Żeńska (nazwa drużyny w rozgrywkach 1. ligi: ŁKS Commercecon Łódź)
Volley Toruń (nazwa drużyny w rozgrywkach 1. ligi: KT7 CNC Budowlani Toruń)
Wisła Warszawa
Wnioski do PlusLigi złożyły:
KPS PROGRESS Września (nazwa drużyny w rozgrywkach 1. ligi: APP Krispol Września)
TKKF Czarni Katowice (nazwa drużyny w rozgrywkach 1. ligi: GKS Katowice)
Espadon Szczecin
źródło: sport.pl ; siatka.org ; pzps.pl